Letohrad na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Letohrad
Domů - Portál LetohradKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Letohradu, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Církevní památky > Kostely > Kostel sv. Václava Letohrad

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Kostel sv. Václava Letohrad

Fotogalerie:
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Kostel sv. Václava Letohrad

Schránka:
Přidej do schránky.

Farní barokní chrám sv. Václava je nejkrásnější stavitelskou ozdobou města. Stojí v těsném sousedství zámku, monumentálně širokým a vysokým průčelím do náměstí. Kostel byl vybudován Hynkem Jetříchem Vitanovským z Vlčkovic v letech 1680-1685. Je zdoben ojedinělými štuky od italského mistra Giovaniho Maderny.

Mohutná barokní stavba láká svým vzhledem a zevními ozdobami k prohlídce vnitřku. Z náměstí se vchází patero vchody. Prostřední troje dveře vedou do vlastního chrámu, levé do sakristie a právě do ?bratrské kaple, pojmenované po mariánském bratrstvu, založeném Vitanovským roku 1665 při kostele v Orlici. Bratrstvo bylo později přeneseno do Kyšperka.

Patrové průčelí kaple je členěno pilastrovým řádem, ukončeno tabulovým křídlem s volutami. V horní části venkovní fasády je umístěn erb majitele panství hraběte Vitanovského - v pravé části erbu je rodová radlice Vitanovských, v levé části český lev se zlatou hvězdou. Ten přibyl Vitanovskému do erbu roku 1661, kdy byl povýšen císařem Leopoldem I. do hraběcího stavu a mohl si erb o tyto atributy polepšit.

Varhany vyrobeny roku 1774 v dílně J. I. Strejsla z Králík, štafírovány byly roku 1796 Františkem Janotou z Jaroměře. V roce 1897 byly pražským varhanářem Šimonem Petrem vyměněny původní barokní píšťaly za nové, čímž varhany ztratily na své vypovídající hodnotě. Náklad na tento zásah činil tenkrát 2070 zlatých. Křížová cesta pochází z roku 1902 od firmy Müller v Insbrucku, je vyrobena z terakoty a stála 2979 korun.

V lodi kaple po pravé straně je umístěn empírový náhrobek Terezie hraběnky Marcolini - Feretti z roku 1834, na stěně pak pamětní deska, v jejímž textu vzpomíná tehdejší majitelka panství Anna hraběnka Stubenberg své rodiče, pohřbené v hrobce v Častohosticích u Nových Syrovic na Moravě. Pod kaplí se nachází krypta, do níž byl poprvé pohřben roku 1681 Hynek Jetřich hrabě Vitanovský z Vlčkovic a naposledy roku 1875 Trezie hraběnka Nimptsch, rozená Marcolini - Feretti.

1. dubna 1726 bylo povoleno přeložení fary, která byla dosud v Lukavici, do Kyšperka a kapli prohlásit za farní kostel, kterým je dodnes. Dne 15. června téhož roku o Božím Těle v den sv. Víta bylo Tělo Páně přeneseno z Lukavice do Kyšperka farářem Janem Mlejnkem, rodákem z Výprachtic, který se stal prvním farářem v Kyšperku.

V prvé válce byly rekvírovány k účelům válečným 4. prosince 1916 dva zvony. Den předtím, na prvou neděli adventní, bylo jimi od 4 do 5 hodin odpoledne naposledy zvoněno. Náhradní zvony, které za ně byly pořízeny, byly odebrány 7. dubna 1942 pro účely druhé světové války. V předvečer toho dne bylo jimi též zvoněno na rozloučenou.

U zvonice byl dne 28. září 1924 odhalen památník spisovateli a národnímu buditeli Františku Vladislavu Hekovi, hrdinovi románu Mistra Aloise Jiráska F. L. Věk, který v Kyšperku zemřel dne 4. září 1847.


Adresa a kontaktní informace:
KOSTEL SV. VÁCLAVA LETOHRAD
561 51  LETOHRAD

telefon:+420 465 622 092

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°2'10,32"; E16°29'55,32"
Zpráva pro Kostel sv. Václava Letohrad
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 761

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Letohrad
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena